Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tomaszowiak

Strony: 1 [2] 3
16
Obiekty sakralne / Niewiadów - kapliczka w lesie
« dnia: Marzec 24, 2013, 20:49:20 »
W lesie za fabryką w Niewiadowie znalazłem pewnego razu zrujnowaną kapliczkę. Oczyściłem z grubsza elementy, ale kusi mnie aby ją całkiem odremontować.
współrzędne przybliżone
51º36'56,7137"N
19º57'31,8065"E

17
Obiekty sakralne / Krzemienica, Lipie - kapliczki
« dnia: Marzec 24, 2013, 20:33:22 »
Zabytkowe kapliczki pochodzą z 1635 r., o czym informuje rok wyryty nad arkadą. Jedna stoi nad brzegiem stawu w Krzemienicy, druga stoi przy drodze do  Lipia (w polu). Wykonana są z piaskowca, w stylu wczesnego baroku. Okoliczności ich powstania związane są z licznymi fundacjami rodziny Lipskich herbu łada, dziedziczących na Lipiu i Krzemienicy. Przedstawiają płaskorzeźby ze scenami chrystologicznymi: w Krzemienicy - od zachodu Chrystusa w Ogrójcu, od północy Chrystusa u stupa, od wschodu Chrystusa upadającego pod krzyżem, od południa Ukrzyżowanie; w Lipiu - od północy Zwiastowanie, od południa Boże Narodzenie, od wschodu Pokłon Trzech Króli, od zachodu Niepokalane Poczęcie NMP. Wpisane do rejestru zabytków 26.02.1974 r. pod numerem 294/1.
Moim skromnym zdaniem, przypominają raczej kolumny przydrożne, chociaż są na nie za niskie.
współrzędne przybliżone

kapliczka nr 1 51º40'31,7481"N 20º13'05,5966"E

kapliczka nr 2 51º37'05,7651"N 20º12'34,4847"E

18
Rezydencje, Zamki, Pałace, Dwory / Odp: Bodzentyn - Zamek
« dnia: Marzec 23, 2013, 21:22:15 »
.

19
Rezydencje, Zamki, Pałace, Dwory / Odp: Bodzentyn - Zamek
« dnia: Marzec 23, 2013, 21:21:06 »
.

20
Rezydencje, Zamki, Pałace, Dwory / Bodzentyn - Zamek
« dnia: Marzec 23, 2013, 21:20:08 »
Miasto Bodzentyn założył biskup Bodzęty (Bodzanta) herbu Poraj w 1355 roku przenosząc tu siedzibę dworu myśliwskiego z Tarczka. Za jego czasów powstał w miejscu obecnego zamku zameczek drewniany. Budowla ta szybko uległa zniszczeniu i następca Bodzęta biskup Florian z Mokrska jeszcze przed 1380 rokiem zbudował murowany gotycki zamek, lokalną rezydencję biskupów krakowskich. Połączony z fortyfikacjami miejskimi zamek znajduje się na wysokiej skarpie, którą opływa rzeka Psarka.
19 czerwca 1410 roku na zamku przebywał Władysław Jagiełło, który powracał z jednej ze swych pielgrzymek na Święty Krzyż. Król przyjął tu posłów pomorskich. Pożar w 1413r. strawił drewnianą zabudowę Bodzentyna. Prawdopodobnie w związku z uszkodzeniami spowodowanymi przez ten pożar biskup Zbigniew Oleśnicki przebudował zamek, któremu nadano wówczas bardziej regularny plan oraz wzniesiono od strony północnej skrzydło mieszkalne.
W końcu XV wieku kardynał Fryderyk Jagiellończyk dobudował wschodnie skrzydło. Prace budowlane kontynuowali w ciągu XVI wieku kolejni biskupi: Jan Konarski, Piotr Tomicki oraz Franciszek Krasiński, którzy stopniowo nadawali całości cechy stylu renesansowego. Przekształcenia gotyckiej pierwotnie budowli w prawdziwie renesansową rezydencją dokonał w 1581 roku biskup Piotr Myszkowski. Ujednolicono wówczas stylowo starsze części zamku. Pracami budowlanymi kierował włoski architekt Jan Balcer, którego wkład docenił Piotr Myszkowski nadając jemu i jego żonie przywilej założenia ogrodu na przedmieściu Bodzentyna.
Ostatnia duża przebudowa miała miejsce w XVII wieku. Powstało wtedy skrzydło południowe. Budowę prowadzili kolejno biskupi: Jakub Zadzik (który od powołania na biskupstwo krakowskie w 1635 roku dał się poznać jako najbardziej zacięty wróg reformacji), Piotr Gembicki, Piotr Tylicki, Marcin Szyszkowski i Andrzej Trzebicki. Po blisko 80 latach w 1691 roku prace ukończył biskup Jan Małachowski, który swój herb Nałęcz widoczny do dziś umieścił w nadprożach okien. Zamkowi nadano wówczas formę barokową, o planie w kształcie zbliżonym do podkowy.
Z inwentarzy znamy wygląd zamku po tych przebudowach. Z przedzamcza wprowadzała na dziedziniec zamkowy brama z czerwonego piaskowca zachowana do dziś, poprzedzona murowanym mostem. Dziedziniec z trzech stron obejmowały trzykondygnacyjne skrzydła nakryte uskokowym dachem. Wschodni ryzalit zwieńczała renesansowa attyka. Przejście między skrzydłami zamku umożliwiał krużganek, który od strony dziedzińca biegł wzdłuż wszystkich kondygnacji środkowego skrzydła.
W XVIII wieku prowadzono już raczej tylko prace o charakterze remontowym. W połowie XVIII wieku pracował przy ozdabianiu zamku architekt Jakub Fontana. Były ostatnie lata wspaniałości tej rezydencji. Ostatnim - u schyłku XVIII wieku - władcą pałacu był biskup Sołtyk. W 1789 roku dobra duchowne przejęło państwo, wobec czego zamek został opuszczony, potem przekształcono go na spichlerz i szpital wojskowy. Szpital mieścił się tu do 1814 roku, potem jednak zamek ostatecznie opuszczono. Ikonografia z połowy XIX wieku ukazuje, że zamek nie był wtedy jeszcze kompletna ruiną. W kilku salach mieszczanie Bodzentyna urządzali wtedy jeszcze bale, jednak potem aż do końca XIX wieku z zamku czerpano budulec, co pogłębiło zniszczenia. Były nawet plany zupełnego rozebrania zamkowych ruin, które na szczęście nie zostały zrealizowane. W 1902 roku obiekt uznano za zabytek podlegający ochronie.
W czasach współczesnych mury zabezpieczono, tworząc z nich z trwałą ruinę. Na zamkowym wzgórzu pozostały jedynie fragmenty ścian, ponad otworami okiennymi widać tarcze herbowe z herbem Ślepowron biskupa Krasińskiego i wspomniany herb Nałęcz biskupa Jana Małachowskiego. Pozostał też dość wyraźny zarys całego pałacu. Od 1963 prowadzono w Bodzentynie badania pod kierunkiem Marii Brykowskiej.
Z zamkiem związana jest mroczna historia. Kiedy biskupstwo krakowskie objął Jakub Zadzik w podziemiach zamkowych więził arian i kalwinów. Podobno jednego z nich biskup zamknął w lochach razem z jego "heretyckimi księgami" i tak długo morzył głodem, aż ten zjadł je. Innym więźniem był ksiądz Kazimierz Bełza, za ogołocenie kościoła myślenickiego ze złotych ozdób zawieszonych na ołtarzach i przechowywanych w skarbcu.   

21
Skanseny, muzea / Odp: Zagroda Czernikiewiczów - Bodzentyn
« dnia: Marzec 23, 2013, 21:08:21 »
.

22
Skanseny, muzea / Zagroda Czernikiewiczów - Bodzentyn
« dnia: Marzec 23, 2013, 21:04:14 »
Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie będąca własnością Muzeum Wsi Kieleckiej i działająca jako punkt etnograficzny jest zachowanym in situ obiektem stanowiącym wspaniały przykład specyficznej architektury małych miasteczek rolniczych, tak licznie występujących w przeszłości na terenie całej Kielecczyzny i obecnych na jej obszarze także w czasach dzisiejszych.
Liczący sobie ponad sześć wieków Bodzentyn jest bowiem jednym z takich miasteczek, usytuowanym na północno-wschodnich krańcach Łysogór. W skład zagrody wchodzą: budynek mieszkalny, budynki gospodarcze oraz wozownia, które wraz z zamykającym podwórze od ul. Św. Ducha drewnianym ogrodzeniem tworzą zwarty zespół w kształcie czworoboku. Pod względem zastosowania materiału budowlanego i rodzaju konstrukcji zagroda ściśle nawiązywała do tradycji ludowej ciesiołki z regionu świętokrzyskiego. Ściany wszystkich budynków wzniesiono z drewna jodłowego, dachy mają pokrycie gontowe. Zagroda jest najstarszą i jedyną tak kompleksowo zachowaną małomiasteczkową zagrodą znaną z terenów Kielecczyzny. Jej najstarsze elementy (części domu mieszkalnego oraz budynki gospodarcze, wozownia i ogrodzenie) pochodzą z 1809 roku. Trzy dobudowane do domu izby mieszkalne pochodzą z lat 1870 i 1920.

Założeniem ekspozycji było odtworzenie wyposażenia wszystkich pomieszczeń zagrody w sprzęty niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego i produkcji rolniczej przez średniozamożną, wielopokoleniową rodzinę małomiasteczkowego rolnika. Stopniowe przybywanie części składowych zagrody na przestrzeni ponad półtora wieku umożliwiło przedstawienie na przykładzie jednego obiektu przemian w materialnej strefie życia użytkowników, zachodzących w miarę zmieniających się z czasem potrzeb i uwarunkowań. Obecna ekspozycja jest realizacją w/w założeń, opartą na badaniach terenowych przeprowadzonych w Bodzentynie oraz na materiałach archiwalnych. Zgodnie z nimi izba I oraz sień i wszystkie pomieszczenia gospodarcze są przykładem wnętrz z poł. XIX wieku. Izba II reprezentuje wnętrze mieszkalne z pocz. XX wieku, zaś izba III z okresu międzywojennego. W skład wyposażenia poszczególnych pomieszczeń weszło wiele sprzętów i narzędzi odpowiadających chronologicznym założeniom ekspozycji.


źródło: http://www.mwk.com.pl/

23
Parki, ogrody ... / Odp: Park Arkadia
« dnia: Marzec 23, 2013, 20:21:04 »
.

24
Parki, ogrody ... / Odp: Park Arkadia
« dnia: Marzec 23, 2013, 20:20:30 »
.

25
Parki, ogrody ... / Park Arkadia
« dnia: Marzec 23, 2013, 20:18:49 »
W latach 70. XVIII wieku dotarł do Polski nowy styl ogrodowy zwany angielskim, który narodził się na początku wieku w Anglii, a później ogarnął stopniowo liczne kraje europejskie. Styl angielski zdecydowanie przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe sprzężone z sentymentalnym bądź symbolicznym sztafażem złożonym z różnych form i konstrukcji architektonicznych nawiązujących do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego, a nierzadko także do zamorskich form egzotycznych.
W 1778 roku zostaje założona przez Helenę Radziwiłłową Arkadia pod Nieborowem. Architektoniczną i ogrodową oprawę opracował Szymon Bogumił Zug przy dużym osobistym zaangażowaniu i udziale księżny. Pomysły architektoniczne szkicowali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski, które realizował do 1797 roku Zug, a później Henryk Ittar. Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła wiosną 1778 roku, lecz rozwijała go i komponowała dalej, przez ponad dwadzieścia lat, aż do swojej śmierci w 1821 roku.

26
Obiekty sakralne / Odp: Kościół w Krzemienicy
« dnia: Marzec 23, 2013, 17:34:25 »
.

27
Obiekty sakralne / Odp: Kościół w Krzemienicy
« dnia: Marzec 23, 2013, 17:25:02 »
.

28
Obiekty sakralne / Kościół w Krzemienicy
« dnia: Marzec 23, 2013, 16:44:27 »
Krzemienica leży nad rzeką Krzemionką. Osada liczy ok. 210 mieszkańców.
W pobliżu osady przebiega międzynarodowa droga szybkiego ruchu E67 (tzw. Gierkówka)
We wsi znajduje się zabytkowy, murowany kościół pw. św. Jakuba Apostoła, zbudowany w miejscu stojącego tu wcześniej kościoła drewnianego. Świątynia jest zbudowana w stylu gotyckim z elementami renesansu. Jej budowa rozpoczęta została w 1598 r. a fundatorami byli Franciszek i Wawrzyniec Lipscy. Budowę kościóła ukończono w ciągu zaledwie 2 lat, w roku 1600. Wyposażenie kościoła ma charakter częściowo renesansowy. Wyróżnia się wśród niego ołtarz główny, z obrazem Matki Bożej unoszonej przez anioły.
W kościele tym nakręcono część scen do filmu pt. Pan Wołodyjowski, gdzie "gra" on kościół w Kamieńcu Podolskim.

29
Fortyfikacje / Odp: Poligon w okolicy niewiadowa
« dnia: Marzec 23, 2013, 16:29:01 »
widok z góry :)

30
Fortyfikacje / Poligon w okolicy niewiadowa
« dnia: Marzec 23, 2013, 16:27:54 »
Poligon doświadczalny zakładów Niewiadowskich. Można tam znaleźć różne ciekawostki związane z próbami ładunków które tam robiono.

Strony: 1 [2] 3
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
meijigirudo zwiazek-ludowy nowewienislawowo watahapierwotnych silverstar